• Nasz profil

          • Historia szkoły

          • HISTORIA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WYSOKIM KOLE

             

            Szkoła powszechna powstała w Wysokim Kole po I Wojnie Światowej. W 1924 roku kierownikiem szkoły został Marian Jaworski. Zajęcia odbywały się w chłopskich domach.

            W 1927 roku dziedzic majątku sąsiedniej Boguszówki wydzielił ze swej posiadłości działkę w centrum wsi pod budowę szkoły. Budowa trwała do 1931 r. i dzięki współpracy władz szkolnych, sejmiku i miejscowej ludności uczniowie mogli uczyć się w jednej z najokazalszych szkół wiejskich powiatu Kozienickiego. Szkoła mieściła się na parterze obszernego (jak na te czasy) budynku, a poddasze wykorzystano na mieszkania dla pracujących w niej nauczycieli.

            Podczas okupacji niemieckiej na terenie szkoły stacjonowały przez jakiś czas wojska niemieckie. Od marca 1940 roku do kwietnia 1944 r. nauczyciele (pracujący przed wojną w szkole) prowadzili tajne nauczanie.

            Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości funkcję kierownika powierzono Józefowi Kletowskiemu, który pełnił ją do 1953 r. W tym samym roku funkcję kierownika powierzono Henrykowi Spytkowi, a po jego śmierci w 1956 r. Stanisławowi Wiraszce. Kolejnym kierownikiem szkoły został w 1958 r. Kazimierz Łyszcz, który pełnił obowiązki do 1991 r.

            W 1986 r. rozpoczęto rozbudowę i modernizację budynku szkolnego. Prace ukończono w 1994 roku, kiedy dyrektorem była od 1991 r. Elżbieta Adamowicz. Dzięki rozbudowie szkoła zyskała 4 mieszkania dla nauczycieli. Modernizacja budynku polegała na wyposażeniu szkoły w bieżącą wodę, centralne ogrzewanie, nowe okna oraz elewacje.

            Od 1999 r. dyrektorem szkoły jest Joanna Kowalczyk. W ciągu przeszło 70-letniej historii działalności szkoły pracowało w niej dziesiątki nauczycieli.

            Przez wiele lat przy szkole funkcjonowały dwa punkty filialne: w Markowoli i Regowie Starym.